International Conference on Sensing, Communication and Networking
6–9 July 2021 // Virtual Conference

Program

IEEE SECON 2021 Schedule at a Glance
(all times are CEST / UTC+2)
Tue. July 6 Wed. July 7 Thu. July 8 Fri. July 9
11:30:-12:00 Opening remarks
12:00-13:40 Session 1
Communications I
Session 4
Sensing II
Session 7
Machine Intelligence I
13:40-14:00 Break Break Break
14:00-15:40 Session 2
Sensing I
Session 5
Communications II
Session 8
Networking
From 15:00

Demo & PhD workshop

15:40-16:00 Break Break Break
16:00-17:40 Session 3
Experimentation
Session 6
Applications
Session 9
Machine Intelligence II
17:40-18:40 Keynote 1
Gerhard Fettweis
Keynote 2
Fredrik Gunnarsson
Closing remarks and awards

Session 1: Communications I – (12:00-13:40 CEST / UTC+2)

  • COFlood: Concurrent Opportunistic Flooding in Asynchronous Duty Cycle Networks
    Zhichao Cao (Michigan State University); Xiaolong Zheng (Beijing University of Posts and Telecommunications); Qiang Ma and Xin Miao (Tsinghua University)
  • Joint Communication-Motion Planning for UAV Relaying in Urban Areas
    Sining Yang (the College of Computer, National University of Defense Technology); Dianxi Shi (the National Innovation Institute of Defense Technology (NIIDT) and the Tianjin Artificial Intelligence Innovation Center (TAIIC)); Yingxuan Peng (the College of Computer, National University of Defense Technology); Wei Qin and Yongjun Zhang (the National Innovation Institute of Defense Technology (NIIDT) and the Tianjin Artificial Intelligence Innovation Center (TAIIC))
  • Wi-attack: Cross-technology Impersonation Attack against iBeacon Services
    Xin Na, Xiuzhen Guo, and Yuan He (Tsinghua University)
  • WiBle: Physical-Layer Cross-Technology Communication with Symbol Transition Mapping
    Lingang Li (Harbin Institute of Technology); Yongrui Chen (University of Chinese Academy of Sciences); Zhijun Li (Harbin Institute of Technology)

Session 2: Sensing I – (14:00-15:40 CEST / UTC+2)

  • MODELESS: MODulation rEcognition with LimitEd SuperviSion
    Wei Xiong (SUNY Albany); Petko Bogdanov and Mariya Zheleva (University at Albany, SUNY)
  • mmFlow: Facilitating At-Home Spirometry with 5G Smart Devices
    Aakriti Adhikari, Austin Hetherington, and Sanjib Sur (University of South Carolina)
  • Better off This Way!: Ubiquitous Accessibility Digital Maps via Smartphone-based Crowdsourcing
    Heba Aly (Amazon Inc.); Moustafa Youssef (Alexandria University); Ashok Agrawala (University of Maryland, College Park)
  • SoundFence: Securing Ultrasonic Sensors in Vehicles Using Physical-Layer Defense
    Jianzhi Lou and Qiben Yan (Michigan State University); Qing Hui (University of Nebraska-Lincoln); Huacheng Zeng (Michigan State University)

Session 3: Experimentation – (16:00-17:40 CEST / UTC+2)

  • Software-Defined Visible Light Networking for Bi-Directional Wireless Communication Across the Air-Water Interface
    Kerem Enhos, Emrecan Demirors, Deniz Unal, and Tommaso Melodia (Northeastern University)
  • BIoTA: Control-Aware Attack Analytics for Building Internet of Things
    Nur Imtiazul Haque, Mohammad Ashiqur Rahman, and Dong Chen (Florida International University); Hisham Kholidy (State University of New York Polytechnic Institute)
  • Secure Coded Computation for Efficient Distributed Learning in Mobile IoT
    Yilin Yang (Rutgers University); Rafael G.L. D’Oliveira (Massachusetts Institute of Technology); Salim El Rouayheb and Xin Yang (Rutgers University); Hulya Seferoglu (University of Illinois at Chicago); Yingying Chen (Rutgers University)
  • JammingBird: Jamming-Resilient Communications for Vehicular Ad Hoc Networks
    Hossein Pirayesh, Pedram Kheirkhah Sangdeh, Shichen Zhang, Qiben Yan, and Huacheng Zeng (Michigan State University)

Session 4: Sensing II – (12:00-13:40 CEST / UTC+2)

  • MagThief: Stealing Private App Usage Data on Mobile Devices via Built-in Magnetometer
    Hao Pan, Lanqing Yang, Honglu Li, Yi-Chao Chen, and Guangtao Xue (Shanghai Jiao Tong University)
  • VibWriter: Handwriting Recognition System based on Vibration Signal
    Ding Dian, Lanqing Yang, Yi-Chao Chen, and Guangtao Xue (Shanghai Jiao Tong University)
  • Improving Quality Control with Industrial AIoT at HP Factories: Experiences and Learned Lessons
    Joy Qiping Yang, Siyuan Zhou, and Duc Van Le (Nanyang Technological University); Daren Ho (HP Inc.); Rui Tan (Nanyang Technological University)
  • Robust RFID-Based Multi-Object Identification and Tracking with Visual Aids
    Junjie Yin and Sicong Liao (Tsinghua University); Chunhui Duan (Beijing Institute of Technology); Xuan Ding and Zheng Yang (Tsinghua University); Zuwei Yin (Beijing HC-Innovation Tech Company)

Session 5: Communications II – (14:00-15:40 CEST / UTC+2)

  • VibranSee: Enabling Simultaneous Visible Light Communication and Sensing
    Ila Gokarn and Archan Misra (Singapore Management University)
  • Traffic-Driven Sounding Reference Signal Resource Allocation in (Beyond) 5G Networks
    Claudio Fiandrino, Giulia Attanasio, Marco Fiore, and Joerg Widmer (IMDEA Networks Institute)
  • SwarmShare: Mobility-Resilient Spectrum Sharing for Swarm UAV Networking in the 6 GHz Band
    Jiangqi Hu, Sabarish Krishna Moorthy, Ankush Harindranath, Zhangyu Guan, and Nicholas Mastronarde (University of Buffalo); Elizabeth S. Bentley (Air Force Research Laboratory); Scott Pudlewski (Georgia Tech Research Institute)
  • UD-MIMO: Uplink Distributed MIMO for Wireless LANs
    Hossein Pirayesh, Pedram Kheirkhah Sangdeh, Qiben Yan, and Huacheng Zeng (Michigan State University)

Session 6: Applications – (16:00-17:40 CEST / UTC+2)

  • SeReMAS: Self-Resilient Mobile Autonomous Systems Through Predictive Edge Computing
    Davide Callegaro (University of California, Irvine); Marco Levorato (University of California, Irvine); Francesco Restuccia (Northeastern University)
  • DAVE: Dynamic Adaptive Video Encoding for Real-time Video Streaming Applications
    Siqi Huang and Jiang Xie (UNC-Charlotte)
  • A Reinforcement Learning based Decision-making System with Aggressive Driving Behavior Consideration for Autonomous Vehicles
    Liuwang Kang and Haiying Shen (University of Virginia)
  • A Context-aware Black-box Adversarial Attack for Deep Driving Maneuver Classification Models
    Ankur Sarker, Haiying Shen, and Tanmoy Sen (University of Virginia)

Session 7: Machine Intelligence I – (12:00-13:40 CEST / UTC+2)

  • CALM: Contactless Accurate Load Monitoring via Modality Distillation
    XiaoYu Wang and Hao Zhou (University of Science and Technology of China); Nikolaos Freris (University of Science and Technology of China, China); Wangqiu Zhou (University of Science and Technology of China); Xing Guo (Anhui University); Xiang-Yang Li (University of Science and Technology of China)
  • Joint Space-Frequency Rendezvous for multi-UAV Relaying Systems
    Zixuan Zhang (National University of Defense Technology); Yunlong Wu (National Innovation Institute of Defense Technology); Qinhao Wu (National University of Defense Technology); Jinlin Peng and Bo Zhang (National Innovation Institute of Defense Technology)
  • VarLenMARL: A Framework of Variable Time-Step Multi-Agent Reinforcement Learning for Cooperative Charging in Sensor Networks
    Yuxin Chen, Hejun Wu, and YongHeng Liang (Sun Yat-sen University)
  • EFCam: Configuration-Adaptive Fog-Assisted Wireless Cameras with Reinforcement Learning
    Siyuan Zhou, Duc Van Le, Joy Qiping Yang, and Rui Tan (Nanyang Technological University); Daren Ho (HP Inc.)

Session 8: Networking – (14:00-15:40 CEST / UTC+2)

  • Asynchronous Online Service Placement and Task Offloading for Mobile Edge Computing
    Xin Li, Xinglin Zhang, and Tiansheng Huang (South China University of Technology)
  • Collecting High-Dimensional and Correlation-Constrained Data with Local Differential Privacy
    Rong Du, Haibo Hu, Yue Fu, and Qingqing Ye (The Hong Kong Polytechnic University)
  • Incentivizing Opportunistic Data Collection for Time-Sensitive IoT Applications
    Pranvera Kortoçi (University of Helsinki); Abbas Mehrabi (Northumbria University); Carlee Joe-Wong (CMU); Mario Di Francesco (Aalto University)
  • Bandwidth-Efficient Precoding in Cell-Free Massive MIMO Networks with Rician Fading Channels
    Li Sun, Jing Hou, and Tao Shu (Auburn University)

Session 9: Machine Intelligence II – (16:00-17:40 CEST / UTC+2)

  • Cut, Distil and Encode (CDE): Split Cloud-Edge Deep Inference
    Marion SBAI, Muhamad Risqi U. Saputra, Niki Trigoni, and Andrew Markham (University of Oxford)
  • Compensating Altered Sensitivity of Duty-Cycled MOX Gas Sensors with Machine Learning
    Markus-Philipp Gherman (Institute of Technical Informatics, Graz University of Technology, Austria); Yun Cheng (ETH); Andres Gomez (University of St.Gallen); Olga Saukh (TU Graz and CSH Vienna)
  • CORE: Connectivity Optimization via REinforcement Learning in WANETs
    Alexander Gorovits, Karyn Doke, Lin Zhang, Mariya Zheleva, and Petko Bogdanov (University at Albany, SUNY)
  • Deep Learning Video Analytics on Edge Computing Devices
    Tianxiang Tan and Guohong Cao (Penn State University)
  • A Diverse Noise Resilient DNN Ensemble Model on Edge Devices for Time-Series Data
    Sudipta Saha Shubha, Tanmoy Sen, Haiying Shen, and Matthew Normansell (University of Virginia)

 

Demo & PhD workshop – (15:00-18:30 CEST / UTC+2)

  • 3.00-3.30pm: Demo #1: “Deploying Hybrid Network Services: Mixing VNFs and CNFs in Multi-site Infrastructures
    Jorge Baranda, Josep Mangues-Bafalluy, Luca Vettori, Ricardo Martínez and Engin Zeydan
  • 3.30-3.50pm:  PhD Paper #1: “Authentication through Sensing of Tongue and Lip Motion via Smartphone
    Aslan Butjamlong (Shenzhen University, China)
  • 3.50-4.20pm: Demo #2: “A Practical Secret Key Management for Multihop Drone Relay Systems based on Bluetooth Low Energy
    Kai Li, Ning Lu, Jingjing Zheng, Pei Zhang, Wei Ni and Eduardo Tovar
  • 4.20-4.30pm: Break
  • 4.30-5pm: Demo #3: “Demo: Vehicle In-Cabin Contactless WiFi Human Sensing
    Mohammed Ibrahim and Kenneth Brown
  • 5.00-5.20pm: PhD Paper #2: “An RL Approach for Radio Resource Managementin the O-RAN Architecture
    Federico Mungari (Politecnico di Torino, Italy)
  • 5.20-5.30pm: Break
  • 5.30-6.00pm: Demo #4: “Log Management in NFV Service Orchestration
    Engin Zeydan, Jorge Baranda, Josep Mangues-Bafalluy, Ricardo Martiinez and Luca Vettori
  • 6.00-6.30pm: Demo #5: “Articulation Motion Sensing for Pronunciation Training
    Aslan Wong Butjamlong, Xia Chen, Qianru Liao and Kaishun Wu